Home » South Dakota high school basketball scores for Feb. 10

South Dakota high school basketball scores for Feb. 10

South Dakota high school basketball scores for Saturday, Feb. 10, 2024:

Aberdeen Christian 78, Sully Buttes 54

Cheyenne-Eagle Butte 85, Wakpala 53

De Smet 63, Hills-Beaver Creek (Minn.) 45

Douglas 62, Mahpiya Luta (Red Cloud) 49

Elkton-Lake Benton 63, Garretson 55

Flandreau 50, Clark/Willow Lake 31

Groton Area 78, Mobridge-Pollock 39

Harrisburg 59, Rapid City Stevens 52

Iroquois/Lake Preston 69, Arlington 63

Lemmon 65, New Underwood 60

Leola/Frederick Area 77, Webster Area 58

Madison 80, Canton 74

Marty 90, Bennett County 71

Milbank 63, Tri-Valley 48

North Central 65, Herreid/Selby Area 59 (OT)

Sioux Valley 72, Parker 37

Todd County 49, Miller 48

Wessington Springs 77, Hitchcock-Tulare 48

Yankton 64, Rapid City Central 34

Belle Fourche Classic

Belle Fourche 52, Kadoka Area 45

Lead-Deadwood 82, Redfield 51

DWU Classic, in Mitchell

Bridgewater-Emery 64, Platte-Geddes 50

Dell Rapids St. Mary 59, Gregory 53

Freeman 55, Lower Brule 51

Hamlin 81, Viborg-Hurley 39

Howard 53, Parkston 48

McCook Central/Montrose 54, Corsica-Stickney 48

Philip 49, Centerville 44

St. Thomas More 49, Mount Vernon/Plankinton 38

White River 58, Canistota 50

Sacred Hoops Classic, in Chamberlain

Colome 71, Flandreau Indian 36

Lakota Tech 68, Crazy Horse 55

Pine Ridge 65, Santee (Neb.) 45

Potter County 59, Kimball/White Lake 41

St. Francis Indian 76, Lyman 73 (OT)

Belle Fourche 55, Hanson 40

Brandon Valley 69, Sioux Falls Lincoln 24

Bridgewater-Emery 37, Menno 25

Canton 68, Madison 48

Chester 62, Colman-Egan 39

Flandreau 65, Clark/Willow Lake 33

Garretson 66, Elkton-Lake Benton 60

Lemmon 55, New Underwood 30

Little Wound 61, Lead-Deadwood 38

Mahpiya Luta (Red Cloud) 73, Douglas 38

Miller 61, Todd County 47

Mobridge-Pollock 41, Groton Area 33

Parkston 50, Bon Homme 44

Rapid City Central 58, Yankton 40

Rapid City Stevens 66, Harrisburg 61 (OT)

Sioux Falls Christian 41, Mount Vernon/Plankinton 30

Sioux Valley 83, Parker 50

Tri-Valley 65, Milbank 54

Webster Area 61, Leola/Frederick Area 53

Wessington Springs 49, Hitchcock-Tulare 35

Great Plains Conference Classic, in Lake Andes

Avon 44, Burke 29

Centerville 52, Andes Central/Dakota Christian 40

Corsica-Stickney 48, Freeman Academy/Marion 13

Gayville-Volin 50, Marty 17

Scotland 43, Colome 30

Tripp-Delmont/Armour 51, Alcester-Hudson 38

Sacred Hoops Classic, in Chamberlain

Potter County 61, Pine Ridge 10

St. Francis Indian 59, Flandreau Indian 38

Warner Classic

Aberdeen Roncalli 51, Warner 35

Herreid/Selby Area 44, Waubay/Summit 36

Highmore-Harrold 42, Langford Area 28

Ipswich 43, Waverly-South Shore 29

Jones County 46, Wolsey-Wessington 43

Sully Buttes 43, Lower Brule 40

Wilmot 60, Tiospa Zina 31